53 Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina Polanica-Zdrój
02.09.2017

W dniach 19-27 sierpnia w malowniczej Polanicy odbył się 53 Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina. W pięciu grupach turniejowych zagrali szachiści z różnych zakątków Polski i Europy, a wśród nich, jak co roku, zawodnicy skierniewickiego szkolnego Klubu Szachowego Piątka Skierniewice, który działa przy Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących.

Był to bardzo dobry występ podopiecznych trenera Bogusława Bodera, udane zakończenie wypełnionych szachami wakacji.

W grupie OPEN D – turniej dla dzieci do lat 14 świetny wynik osiągnęła Maria Sokół (6.5 pkt) zajmując III miejsce wśród dziewcząt i VII w całym turnieju. Gratulacje. W tej samej grupie ładnie zagrał Franciszek Bartosik, który zdobył 4.5 pkt.

W grupie OPEN E – turniej dla dzieci do lat 10 najlepiej poradził sobie Włodzimierz Psyk, który uzyskał 7.0 pkt i zajął wysokie V miejsce, a Antoni Bartosik zdobył 4.0 pkt.

W grupie OPEN C – turniej zawodników z rankingiem FIDE do 2000 i bez rankingu FIDE o medal walczył Michał Słomczewski, ostatecznie jednak zajął miejsce V zdobywając 7.0 pkt. Trzeba podkreślić, że Michał podjął się nie lada wyzwania – grał w dwóch turniejach jednocześnie (w grupach C i A), co czasem dawało sumę 8 godzin przy szachownicy dziennie! Dobrze grali też: Mateusz Wysocki zdobywając 5.0 pkt oraz Maciej Rak i Maciej Ciesielski – 4.5 pkt.

Grupa OPEN A – turniej z rankingiem FIDE powyżej 1800 jest najmocniej obsadzoną grupą turniejową. Tu wspaniale wypadł Radosław Psyk, który zdobył 6.0 mocnych punktów i zajął VI miejsce. Dodatkowo Radek zdobył normę na klasę mistrzowską – gratulacje.  Świetnie poradził sobie Jakub Mechliński, który zdobył 5.5 pkt i z 66 pozycji startowej zakończył turniej na 21 miejscu. Na wysokim poziomie zagrali także Michał Słomczewski i Maciej strzelecki uzyskując po 4.5 pkt.

Większość naszych sportowców zakończyła turniej ze znacznym wzrostem punktów rankingowy FIDE, najwięcej uzyskali: Jakub Mechliński – 136, Radosław Psyk – 90, Maciej Strzelecki – 70, Franciszek Bartosik – 68.