V Międzynarodowy Festiwal Szachowy GWIAZDA PÓŁNOCY - podsumowanie
29.01.2017

Drugi tydzień ferii zimowych skierniewiccy szachiści z klubu Piątka działającego przy Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących spędzili bardzo pracowicie. W dniach 22-28 stycznia odbył się w Jastrzębiej Górze V Międzynarodowy Festiwal Szachowy "GWIAZDA PÓŁNOCY", w którym licznie wzięli udział. Nad morze przyjechało łącznie 294 szachistów, żeby rozegrać równolegle trzy turnieje szachów klasycznych. Były to wymagające zawody - w ciągu dnia odbywały się przeważnie dwie kilkugodzinne partie lub obok jednej rundy turnieju głównego miały miejsce inne formy szachowej aktywności.

Najmłodsi zagrali w grupie C - Turnieju Juniorów do lat 10. Pięknie spisał się tu Antoni Bartosik, który wygrał 5 partii i zdobył brązowy medal w kategorii chłopców do lat 8. Krzysztof Wichrowski zdobył 4.5 punkta i zajął V lokatę wśród ośmiolatków. Bardzo dobrze wypadli Włodzimierz Psyk i Jan Dudek, którzy zajęli kolejno V i VI miejsce w kategorii chłopców 9-10 lat (a VI i VII w całym turnieju), zdobywając po 6.5 punkta.

W grupie B - Turnieju Juniorów do lat 14 bezkonkurencyjna była Maria Sokół, która zagrała naprawdę udany turniej - w pięknym stylu wywalczyła złoty medal w grupie dziewcząt (6.5 punkta), jednocześnie zajmując III lokatę w całym turnieju. Do tego sukcesu Marysia dopisać może zdobycie I kategorii szachowej oraz II klasy sportowej. 5.5 punkta i miejsce XIII w kategorii juniorów do lat 12 zdobył Franciszek Bartosik.

W obszernej i najmocniej obsadzonej grupie OPEN podopieczni trenera Bogusława Bodera także zagrali bardzo dobrze. W kategorii juniorów V lokatę i 7.0 punktów zdobył Radosław Psyk. XIII pozycję oraz V-tą do rankingu 1900 zajął Jakub Mechliński (6.0 punktów + wzrost punktacji fide). Zaraz za nim byli: Michał Słomczewski (6.0 punktów) oraz Maciej Rak (6.0 punktów). Maciek zajął I miejsce w grupie rankingowej 1401-1650, a także poprawił swój szachowy status - wyraźnie powiększył ranking fide i zdobył I kategorię. Dobrze spisali się także: Maciej Strzelecki (4.5 punkta), Mateusz Wysocki (4.0 punkty + wzrost rankingu) oraz Zuzanna Łukasik (4.0 punkty). Radek, Kuba i Michał wywalczyli II klasę sportową, a Maciek, Mateusz i Zuzia - klasę III.

W Jastrzębiej Górze rozegrano także Ferie z szachami - Turniej Błyskawiczny, przeznaczony dla juniorów. Pięknie wypadł tu Franciszek Bartosik, który cały czas trwania turnieju był zdecydowanym liderem, pechowo przegrał tylko jedną, ostatnią partię i ostatecznie zajął II miejsce zdobywając 8 punktów. Tuż za nim, na pozycji III, uplasował się Włodzimierz Psyk z 6-cioma punktami. Po 4.5 punkta zdobyli Jan Dudek i młodszy brat Franka - Antoni Bartosik, a 4.0 punkty - Krzysztof Wichrowski.

W Turnieju Błyskawicznym OPEN, w którym udział wzięło 94 graczy w różnym wieku, punktacja kształtowała się następująco: Radosław Psyk, Jakub Mechliński, Michał Słomczewski i Maciej Rak - 7 pkt i miejsca w II dziesiątce, Mateusz Wysocki - 5.5 pkt, Maria Sokół - 5 pkt i Zuzanna Łukasik - 4.5 pkt.

Kilkoro naszych zawodników dla rozrywki rozegrało turniej, popularnego wśród juniorów, Kloca. Wygrali go Radek Psyk i Michał Słomczewski, a miejsce X zajęła Marysia Sokół w parze z Moniką Marcińczyk z Łomży.