Piątka z medalami Mistrzostw Polski i Mistrzostw Województwa, Zgierz 2017
09.01.2017

Można powiedzieć, że w miniony weekend w naszym województwie zdecydowanie królowały szachy. Łódzki Związek Szachowy zorganizował 8 stycznia w Zgierzu bardzo prestiżową i ważną imprezę - Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich, w której udział wzięli najlepsi polscy szachiści, a wśród nich 17 arcymistrzów i arcymistrzyń, m.in. Grzegorz Gajewski ze Skierniewic, Bartosz Soćko czy Jan Krzysztof Duda. W przeddzień mistrzostw, w sobotę 7 stycznia, rozegrano w Zgierzu także Mistrzostwa Województwa Łódzkiego Juniorów w Szachach Szybkich oraz Otwarte Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Grze Błyskawicznej. Był to istny weekendowy maraton szachowy - trwał około 10 godzin w sobotę i 8 godzin w niedzielę.

W tych trzech konkurencjach udział wzięli członkowie Klubu Szachowego Piątka Skierniewice działającego przy Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących i, jak mówi trener Bogusław Boder, spisali się koncertowo, zarówno na szczeblu wojewódzkim, jak i krajowym.

W wojewódzkich zawodach szachów szybkich rozegrano 9 partii w czasie 10 minut + 5 sekund za ruch na zawodnika. W kategorii 11-18 lat brało udział 67 juniorów, ale to skierniewiczanie z "Piątki" pokazali, że są bezkonkurencyjni. Cały turniej wygrał Jakub Mechliński (8 pkt), zdobywając jednocześnie złoty medal w grupie chłopców do lat 12. Miejsce II, a zarazem złoty medal w grupie chłopców do lat 16 wywalczył Radosław Psyk (8.0 pkt). Miejsce III i złoty medal do lat 18 wywalczył Michał Słomczewski (7.0 pkt).

I miejsce - Jakub Mechliński (8.0 pkt)
VI miejsce - Franciszek Bartosik (5.0 pkt)

.
grupa chłopców do lat 16
I miejsce - Radosław Psyk (8.0 pkt)
III miejsce - Maciej Rak (6.0 pkt)

.
grupa chłopców do lat 18
I miejsce - Michał Słomczewski (7.0 pkt)

W kategorii juniorów młodszych do lat 10 wyniki kształtowały się następująco:

grupa chłopców do lat 8
I miejsce - Jakub Kowalczyk (6.0 pkt)
V miejsce - Krzysztof Wichrowski (5.0 pkt)

VI miejsce - Jan Dudek (6.5 pkt)
VII miejsce - Włodzimierz Psyk (6.0 pkt)

W Otwartych Mistrzostwach Województwa Łódzkiego w Grze Błyskawicznej Piątkowicze także zajęli wysokie lokaty, wygrywali z dużo silniejszymi, mocniejszymi rankingowo przeciwnikami, tym samym znacznie poprawiając swój szachowy status. Tu już juniorzy mieli szansę spotkać się z naprawdę utytułowanymi szachistami - najwyższe lokaty zajęli arcymistrzowie. W kategorii chłopców do lat 18 I miejsce zajął Radosław Psyk (7.5 pkt), IV miejsce - Jakub Mechliński (6.5 pkt), VI - Michał Słomczewski (6.0 pkt), a X - Maciej Rak (6.0 pkt). W kategorii chłopców do lat 10 brązowy medal zdobył Włodzimierz Psyk (4.0 pkt). W kategorii dziewcząt do lat 18 srebro wywalczyła Zuzanna Łukasik (5.0 pkt), a IV miejsce - Maria Sokół (4.5 pkt).

Jednak to 8 stycznia w Zgierzu odbyły się zawody najwyższej rangi – Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich, w których wzięło udział 244 szachistów z całego kraju. Juniorzy ze Skierniewic spisali się na nich doskonale, zdobywając medale w poszczególnych grupach wiekowych.

W kategorii juniorów do lat 16 złoty medal wywalczył Radosław Psyk, zdobywając 6.0 punktów. W kategorii juniorów do lat 12 złoto przypadło Jakubowi Mechlińskiemu, który zdobył 5.5 punkta. Na miejscu V uplasował się Mateusz Wysocki z 5.0 punktami. W grupie juniorów do lat 8 brązowy medal zdobył Antoni Bartosik, który wywalczył 2.5 punkta, a miejsce IV zajął Jakub Kowalczyk (2.0 pkt).

W Zgierzu nie obyło się bez niespodzianek, które są dowodem na to, że w szachach "rankingi nie grają" i że tu wszystko jest możliwe. Niespodzianek było sporo. W I partii Mistrzostw Polski Szachów Szybkich Kuba Mechliński - ranking w szachach szybkich 1611, po pięknej walce zremisował z arcymistrzem Andreiem Maksimenko - ranking 2552. Radek Psyk - ranking 1984, w partii II wygrał z arcymistrzem Krzysztofem Jakubowskim - ranking 2419. W sobotnich Otwartych Mistrzostwach Województwa w Grze Błyskawicznej Michał Słomczewski (ranking 1906) także pokonał przeciwnika o najwyższym tytule szachowym, GM Radosława Jedynaka (ranking 2361).