IV Międzynarodowy Festiwal Szachowy "Gwiazda Północy" - podsumowanie
28.02.2016

Członkowie Klubu Szachowego Piątka Skierniewice bardzo pracowicie spędzili drugi tydzień ferii zimowych. W dniach 21 - 27 lutego wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Szachowym "Gwiazda Północy" w Jastrzębiej Górze. Zawodnicy grali szachy klasyczne, w czasie 90 minut + 30 sekund za ruch, w trzech grupach turniejowych: w kategorii OPEN, juniorów do lat 14 i 10.

W grupie juniorów do lat 10 IV miejsce wsród chłopców zajął Włodzimierz Psyk, zdobywając 6.0 punktów. Bardzo dobrze spisał się rok młodszy Jan Dudek, który zdobył 5.5 punkta, zajął II miejsce wśród chłopców do lat 8, a także uzyskał normę na III kategorię szachową. VII miejsce i 4.5 punkta zdobył Antoni Bartosik. Wśród dziewcząt V miejsce i 4.0 punkty wywalczyła Barbara Reszka.

W grupie do lat 14 bardzo ładny wynik osiągnęła Zofia Reszka - zdobywając 7.0 punktów zajęła II miejsce w całej grupie, I miejsce wśród dziewcząt do lat 12, a także uzyskała normę I kategorię szachową. VI miejsce w grupie i II w kategorii chłopców do lat 12 zajął Franciszek Bartosik, który zdobył 6.0 punktów.

W najtrudniejszej kategorii OPEN, gdzie grało koło 130 uczestników w każdym wieku, najlepszy był Radosław Psyk, który zajął wysokie V miejsce w całej grupie i II miejsce wśród juniorów, zdobywając 7.0 punktów. Brawo! Maciej Strzelecki i Michał Słomczewski także mogą zaliczyć turniej do udanych - udało im się zdobyć 5.5 punkta. 5.0 punktów uzyskał Maciej Rak, 4.5 punkta - Jakub Mechliński i Szymon Karwat, 4.0 - Mateusz Wysocki i Zuzanna Łukasik, 3.0 - Maria Sokół.

Wszystkim uczestnikom należą się wielkie gratulacje, ponieważ turniej nie należał do łatwych. Zagrać z pełnym zaangażowaniem i koncentracją dwie długie partie dziennie jest nie lada wyzwaniem.

Podczas nadmorskich zawodów szachowych odbył się także Turniej Szachów Błyskawicznych w kategorii OPEN, w którym udział wzięło 75 uczestników. Tu najlepszy okazał się Jakub Mechliński, który startując z 53 miejsca zdobył 7.5 punkta i zajął VI lokatę. Michał Słomczewski zdobył 7.0 punktów, Radosław Psyk - 6.5, Maciej Rak - 6.0,  Włodzimierz Psyk - 5.0, Zuzanna Łukasik - 4.5, Zofia Reszka - 3.5. Także najmłodszym udało się wygrać partie: Jaś Dudek - 2.0 punkty i Basia Reszka - 1.